Zdrowie

W jaki sposób suplementować wapń?

Całkowita zawartość wapnia w organizmie wynosi 1,4-1,66% masy ciała. Większa część tego makroelementu, bo aż 99% występuje w kościach, a pozostała część w płynie śródkomórkowym i pozakomórkowym, krwi i komórkach tkanek miękkich. W przypadku, gdy dostarczamy z pożywieniem za mało wapnia, organizm zaczyna czerpać go z kości. Dlatego należy zwracać uwagę na to, co jemy i czy w naszym pożywieniu nie brakuje produktów bogatych w ten pierwiastek.

Jak zadbać o odpowiedni poziom wapnia w organizmie?

Prawidłowa, zbilansowana dieta umożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia do organizmu. Produkty, które zawierają największą ilość tego makroelementu to nabiał (sery, jogurty, kefiry, mleko), zielone warzywa (szpinak, brokuły, szczypiorek, kapusta, sałata), a także orzechy i ryby (sardynki). Wapń można dostarczyć do organizmu stosując również suplementy diety, takie jak np. Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3 lub Vitrum Osteo. Uzupełnianie diety w wapń szczególnie poleca się osobom dorosłym w wieku 60 lat i starszym o niskiej gęstości mineralnej kości, kobietom w wieku 50 lat i starszym (głównie w okresie okołomenopauzalnym) oraz wszystkim dorosłym chcącym wzmocnić swoje kości. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto wykonać badanie sprawdzające poziom wapnia we krwi lub skonsultować się z lekarzem. Suplementy diety pozwolą uzupełnić poziom wapnia osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą spożywać lub ograniczają spożycie produktów mlecznych, w tym na przykład osobom nietolerującym laktozy lub uczulonym na białka mleka krowiego.

Czy każdy z nas potrzebuje tyle samo wapnia?

Dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia do organizmu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Zapotrzebowanie na wapń jest różne i zależy od wieku i płci.

Ile wapnia potrzebujemy?

Zapotrzebowanie na wapń zmienia się wraz z wiekiem. Dzieci w wieku powyżej 10 lat, młodzież i osoby starsze potrzebują więcej wapnia, niż zdrowe osoby dorosłe. Ilość wapnia, którą powinniśmy codziennie dostarczyć do organizmu, zależy także od płci i stanu zdrowia. Zwiększone zapotrzebowanie na wapń występuje u kobiet w wieku powyżej 50 lat i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Poziom wystarczającego spożycia wapnia u niemowląt w wieku do 6 miesięcy wynosi około 200 mg, a u niemowląt w wieku 6-12 miesięcy – 260 mg. Maluchy pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia powinny przyjmować 500 mg wapnia dziennie, a dzieci w wieku od 4 do 9 lat potrzebują około 800 mg tego makroelementu dziennie. Największe zapotrzebowanie na wapń mają dzieci i młodzież w wieku pomiędzy 10 a 18 lat, gdyż wynosi ono 1100 mg na dobę. Dzienne potrzeby osób dorosłych oscylują wokół 800-1000 mg wapnia.

You may also like...